Historia

Złota Kierownica to jeden z najbardziej prestiżowych europejskich plebiscytów motoryzacyjnych. Przeprowadzany jest od 1976 roku z inicjatywy niemieckiego pisma „Bild am Sonntag”. Od 2009 roku współorganizatorem jest niemiecki tygodnik motoryzacyjny „Auto Bild”, a w Polsce - „Auto Świat”. Wcześniej podobny konkurs przeprowadzany przez „Auto Świat” miał nazwę Auto nr 1.

W konkursie Złota Kierownica czytelnicy oraz jury składające się z ekspertów motoryzacyjnych przyznają wyróżnienia w kilku kategoriach najlepszym autom, które weszły na rynek w danym roku.

2016 - 8 edycja

Była to już ósma edycja plebiscytu Złota Kierownica w Polsce. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się podczas targów Warsaw Moto Show w centrum wystawienniczym Ptak Warsaw Expo. Przybyło ok. 400 osób – reprezentantów polskiej branży motoryzacyjnej.

W 8. edycji plebiscytu Złota Kierownica do tytułu najlepszego auta w Polsce kandydowało 36 samochodów w 6 kategoriach. Nominowali je redaktorzy naczelni pism grupy Auto Bild w Europie. O tym, które auto wygrało zdecydowali internauci – czytelnicy „Auto Świata”. Po raz pierwszy głosowanie odbywało się tylko w internecie. Oddano rekordową liczbę głosów – ok. 120 tys.

Złote Kierownice przyznano w sześciu kategoriach:
- „Auta małe” zwyciężył Citroen C3,
- „Kompaktowe SUV-y” - zwyciężyło Kia Sportage,
- „SUV-y” - zwyciężyła Skoda Kodiaq,
- „Klasa średnia i wyższa” - zwyciężyło Volvo S90,
- „Auta hybrydowe i elektryczne” - zwyciężyła Toyota Prius,
- „Auta sportowe” - zwyciężyło Porshe 718.

Redakcja „Auto Świata” przyznała nagrodę specjalną: Człowiek roku. Otrzymał ją dr Jacek Pawlak – prezes Toyota Motor Poland oraz Toyota Motor Central Europe.

Podczas uoczystości wręczyliśmy także główną nagrodę w naszym plebiscycie – Jeepa Renegade’a odebrał nasz czytelnik Krzysztof Pasternark.

Zwycięzcy 8 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe
  Citroen C3

  Citroen C3

 • Kompaktowe SUV-y
  Kia Sportage

  Kia Sportage

 • SUV-y
  Skoda Kodiaq

  Skoda Kodiaq

 • Klasa średnia i wyższa
  Volvo S90

  Volvo S90

 • Auta hybrydowe i elektryczne
  Toyota Prius

  Toyota Prius

 • Auta sportowe
  Porshe 718

  Porshe 718

zwiń

2015 - 7 edycja

Była to już siódma edycja plebiscytu Złota Kierownica w Polsce. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w centrum Ptak Warsaw Expo.

Złota kierownica to jeden z najbardziej prestiżowych europejskich plebiscytów motoryzacyjnych.W 2016 roku redaktorzy naczelni pism grupy Auto Bild w całej Europie nominowali do plebiscytu 38 nowych modeli samochodów. Czytelnicy „Auto Świata” oddawali głosy na swoich faworytów na dwa sposoby: wysyłając SMS-y (kody były podane w tygodniku) oraz poprzez naszą stronę internetową auto-swiat.pl.

Złote Kierownice przyznano w siedmiu kategoriach:
- „Auta małe” zwyciężyła Honda Jazz,
- „Kompakty i crossovery” - Opel Astra,
- „Klasa średnia i wyższa” - skoda Superb,
- „SUV-y klasy średniej” - Mercedes GLC,
- „Auta luksusowe” - Volvo XC90,
- „Vany” - Renault Espace,
- „Auta sportowe” - Ferrari 488 GTB.

Redakcja „Auto Świata” przyznała dodatkowe nagrody firmie roku, wyróżniono PZU, oraz człowiekowi roku, którym został dr Leszek Płonka z Hyundai Motor Poland. „Autem internautów” ogłoszono Opla Astrę.

Główną nagrodę - Nissana Pulsar z mocnym, 190-konnym silnikiem 1.6 DIG-T – odebrał Zbigniew Młynarski, czytelnik z Józefowa. Podczas gali swój występ miały również kandydatki do tytułu „Miss Moto”.

Zwycięzcy 7 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe
  Honda Jazz

  Honda Jazz

 • Kompakty i crossovery
  Opel Astra

  Opel Astra

 • Klasy średnia i wyższa
  Skoda Superb

  Skoda Superb

 • Auta sportowe
  Ferrari 488 GTB

  Ferrari 488 GTB

 • SUV-y klasy średniej
  Mercedes GLC

  Mercedes GLC

 • Vany
  Renault Espace

  Renault Espace

zwiń

2014 - 6 edycja

W plebiscycie ogłoszonym już po raz szósty na łamach tygodnika i na naszej stronie internetowej nominowaliśmy 45 nowych modeli, sklasyfikowanych w 6 kategoriach. Podczas uroczystej gali w warszawskim Centrum Expo XXI wręczyliśmy Złote Kierownice laureatom.

Czytelnicy „Auto Świata” oddali ok. 50 tys. głosów na wybrane auta. Nagrodę główną plebiscytu, którą było Suzuki SX4 S-Cross, otrzymał Hubert Słomski, czytelnik z Opola.

W kategorii aut małych pierwsze miejsce zdobyła Mazda 2. W kategorii kompakty i crossovery zwyciężył Nissan Qashqai. BMW serii 4 Gran Coupe triumfowało w klasach średniej i wyższej. Za najlepsze auto sportowe czytelnicy „Auto Świata” uznali BMW i8. W kategorii SUV-y zwyciężyło Porsche Macan. Najlepszym kabrioletem została Alfa Romeo 4C Spider. Nowy Opel Corsa otrzymał najwięcej głosów internautów spośród wszystkich nominowanych modeli.

Redakcja „Auto Świata” nagrodziła również firmę oraz osobę, które naszym zdaniem szczególnie zasłużyły się dla polskiej motoryzacji. Firmą Roku została Toyota Motor Poland. Nagrodziliśmy ją przede wszystkim za konsekwentną politykę sprzedaży samochodów przyjaznych środowisku i upowszechnianie innowacyjnych technologii. Człowiekiem Roku został Wojciech Drzewiecki – twórca i szef Instytutu Samar, monitorującego sprzedaż samochodów na polskim rynku.

Zwycięzcy 6 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe
  Mazda 2

  Mazda 2

 • Kompakty i crossovery
  Nissan Qashqai

  Nissan Qashqai

 • Klasy średnia i wyższa
  BMW serii 4 Grand Coupe

  BMW serii 4 Grand Coupe

 • Auta sportowe
  BMW i8

  BMW i8

 • SUV-y
  Porsche Macan

  Porsche Macan

 • Kabriolety
  Alfa Romeo 4C Spider

  Alfa Romeo 4C Spider

zwiń

2013 - 5 edycja

W piątej edycji plebiscytu nominowaliśmy 49 nowych aut w 6 kategoriach. Otrzymały one blisko 50 tys. głosów naszych Czytelników. Statuetki wręczyliśmy zwycięzcom podczas gali w hali EXPO XXI w Warszawie.

Rafał Grzanecki z Fiat Auto Poland wręczył symboliczny kluczyk zdobywcy nagrody głównej w plebiscycie. Właścicielem pięknego rodzinnego Fiata 500L Trekking został nasz czytelnik z Tarnowa Paweł Linard. Nasz szczęśliwy czytelnik przesiadł się z Astry III.

Redakcja „Auto Świata” przyznała dwie nagrody specjalne za szczególne osiągnięcia ludziom i firmom z branży motoryzacyjnej w Polsce. W roku 2013 wyróżniliśmy Krystynę Boczkowską, prezes zarządu Robert Bosch Polska. Skoda Auto Polska to natomiast Firma Roku – m.in. za wzorowo prowadzone salony sprzedaży samochodów.

W kategorii auta małe i kompaktowe zwyciężyła Mazda 3. Mazda triumfowała także w kategorii klasa średnia – tu zwyciężyła Mazda 6. W klasach wyższej i luksusowej triumfował Mercedes klasy S. Za najlepszego vana uznano Kię Carens. Wśród kabrioletów i coupe najlepsze okazało się BMW serii 4. Za najlepszego SUV-a czytelnicy uznali Peugeota 2008. W ekologicznej kategorii Zielona kierownica najlepsze okazało się BMW i3.

Zwycięzcy 5 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe i kompaktowe
  Mazda 3

  Mazda 3

 • Klasa średnia
  Mazda 6

  Mazda 6

 • Klasy wyższa i luksusowa
  Mercedes klasy S

  Mercedes klasy S

 • Van
  Kia Carens

  Kia Carens

 • Kabriolety i coupe
  BMW serii 4

  BMW serii 4

 • SUV-y
  Peugeot 2008

  Peugeot 2008

 • Zielona Kierownica
  BMW i3

  BMW i3

zwiń

2012 - 4 edycja

Podczas uroczystej gali w klubie Fabryka Trzciny na warszawskiej Pradze ogłosiliśmy oficjalne wyniki 4. edycji naszego plebiscytu Złota Kierownica. Prawie 65 tys. głosów naszych czytelników zdecydowało o tym, który z 44 samochodów zajął pierwsze miejsce w jednej z sześciu kategorii plebiscytu i zasłużył na Złotą Kierownicę 2012 w Polsce.

Podczas gali nagrodziliśmy zwycięskie auta zarówno w Polsce, jak i w Europie. Postanowiliśmy także przyznać dwie nagrody specjalne dla motoryzacyjnej osobowości roku oraz dla firmy. Dyplom Złotej Kierownicy otrzymał Wojciech Szyszko, dyrektor zarządzający Kia Motors Polska, za sukcesy w sprzedaży aut tej marki. Nagroda specjalna powędrowała również do Volkswagen Group Polska za dynamiczny wzrost sprzedaży w 2012 r. Wręczyliśmy też kluczyki do hybrydowej Toyoty Yaris jednemu z naszych czytelników, którzy brali udział w głosowaniu. Tym szczęśliwcem był Yauhen Lepiatsila z Poznania. Hybrydowy Yaris został nagrodzony Zieloną Kierownicą, którą przyznało mu międzynarodowe jury, składające się z ministrów środowiska i autorytetów w dziedzinie ekologii z całej Europy. Polskę reprezentował minister środowiska Marcin Korolec.

W 2012 roku w kategorii aut małych i kompaktowych zwyciężyło Renault Clio. W klasie kompaktów za najlepszy model uznano Volvo V40.BMW serii 3 okazało się najlepsze w kategorii klasy średnia i wyższa. Wśród SUV-ów za najlepsze auto uznano Hondę CR-V. Za najlepszego vana uznano Opla Zafirę. Najlepszym autem sportowym okazała się Toyota GT 86.

Zwycięzcy 4 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe i kompaktowe
  Renault Clio

  Renault Clio

 • Kompakty
  Volvo V40

  Volvo V40

 • Klasy średnia i wyższa
  BMW serii 3

  BMW serii 3

 • SUV-y
  Honda CR-V

  Honda CR-V

 • Vany
  Opel Zafira

  Opel Zafira

 • Auta sportowe
  Toyota GT 86

  Toyota GT 86

zwiń

2011 - 3 edycja

W 2011 roku, w trzeciej edycji plebiscytu, spośród 49 kandydatów nasi czytelnicy wybrali najlepsze auta w 6 kategoriach. Otrzymaliśmy blisko 80 tys. głosów, które zadecydowały o przyznaniu samochodom tytułu Złotej Kierownicy.

Nagrody wręczyliśmy podczas uroczystej gali w Warszawie, na którą przybyły najważniejsze osobistości świata motoryzacji w Polsce oraz przedstawiciele firm i instytucji, z którymi nasza redakcja współpracuje na co dzień.

Zaprosiliśmy także laureata nagrody głównej pana Krzysztofa Malca i przekazaliśmy mu kluczyki do sportowej Alfy Romeo Giulietty. Wręczyliśmy także przyznane przez „Auto Świat” dwa wyróżnienia specjalne. Otrzymali je Hyundai Motor Poland za politykę wprowadzania nowych modeli na polski rynek oraz Adam Kołodziejczyk (Ford Polska) za dynamiczny wzrost sprzedaży i udziału w rynku. Zieloną Kierownicą nagrodziliśmy technikę napędu HYbrid4, zastosowaną w Peugeocie 4008 i Citroënie DS. 5.

W 2011 roku w kategorii aut małych zwyciężyła Toyota Yaris. Za najlepsze auto kompaktowe uznano Citroena DS. 4. W klasie wyższej wygrało Audi A6. Najlepszym kabrioletem w sezonie 2011 został Mercedes SLK. W kategorii SUV zwyciężył Range Rover Evoque. Najlepszym autem sportowym zostało Porsche 911.

Zwycięzcy 3 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe
  Toyota Yaris

  Toyota Yaris

 • Auta kompaktowe
  Citroen DS. 4

  Citroen DS. 4

 • Klasa wyższa
  Audi A6

  Audi A6

 • Kabriolety
  Mercedes SLK

  Mercedes SLK

 • SUV-y
  Range Rover Evoque

  Range Rover Evoque

 • Auta sportowe
  Porsche 911

  Porsche 911

zwiń

2010 - 2 edycja

Do wyboru było 42 kandydatów w sześciu kategoriach. Wybraliście najlepsze. Wysłaliście blisko 80 tys. głosów. Najwięcej otrzymało Audi A1. Na zdjęciach poniżej prezentujemy zwycięzców plebiscytu we wszystkich kategoriach. Specjalnie przygotowane statuetki wręczyliśmy podczas gali zorganizowanej w Forcie Legionów w Warszawie.

Na uroczystość przybyło wielu wspaniałych gości, głównie przedstawiciele świata motoryzacji w Polsce. Jedną z najszczęśliwszych osób była nasza czytelniczka Wioleta Świerczyńska z Inowłodza, która wygrała nagrodę główną plebiscytu - Opla Astrę IV - i odebrała do niej kluczyki. Do domu wróciła nowym samochodem.

Podczas uroczystej gali podsumowaliśmy również naszą akcję „Kierowca bez barier”, którą prowadziliśmy z fundacją Integracja. W ramach tego projektu w wielu raportach i reportażach prezentowaliśmy działania firm motoryzacyjnych na rzecz kierowców z niepełnosprawnością. Wspólną decyzją fundacji Integracja i redakcji „Auto Świata” postanowiliśmy wyróżnić dwie firmy za szczególne zasługi i inicjatywy, które pomagają osobom z niepełnosprawnością zdobyć prawo jazdy i zostać kierowcą, a następnie kupić odpowiednio przygotowany samochód. Dyplomy otrzymały firmy: Toyota Motor Poland (za program Toyota Mobility) oraz Fiat Auto Poland (za Fiat Autonomy).

W kategorii aut małych zwyciężyło Audi A1. W kompaktach najlepsza okazała się Alfa Romeo Giulietta. W klasie średniej triumfowało Audi A7. Audi zwyciężyło także w kategorii aut luksusowych (model A8). Za najlepszego vana czytelnicy uznali Mazdę 5. Porsche Cayenne wygrało w klasie SUV. Zielona Kierownica powędrowała do Nissana – za elektryczny model Leaf.

Zwycięzcy 2 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe
  Audi A1

  Audi A1

 • Auta kompaktowe
  Alfa Romeo Giulietta

  Alfa Romeo Giulietta

 • Klasa średnia
  Audi A7

  Audi A7

 • Auta luksusowe
  Audi A8

  Audi A8

 • Vany
  Mazda 5

  Mazda 5

 • SUV-y
  Porsche Cayenne

  Porsche Cayenne

 • Zielona Kierownica
  thumb

  Nissan Leaf

zwiń

2009 - 1 edycja

Blisko 30 tys. czytelników „Auto Świata” oddało głosy na 46 samochodów, które kandydowały do tytułu Złota Kierownica 2009 w 6 klasach. W 2009 roku plebiscyt zorganizowaliśmy w Polsce po raz pierwszy.

Auta, które uzyskały u nas najwięcej głosów, znalazły się w europejskim finale. Na torze w Balocco koło Mediolanu były testowane przez kierowców rajdowych i wyścigowych, inżynierów i techników samochodowych oraz redaktorów naczelnych pism motoryzacyjnych z 26 krajów, w których zorganizowano plebiscyt.

W większości klas samochody, które zwyciężyły u nas, otrzymały również najlepsze oceny międzynarodowego jury i europejską Złotą Kierownicę. Wyniki naszego plebiscytu ogłosiliśmy 5 listopada podczas uroczystego spotkania w jednym z warszawskich klubów. Gościliśmy tam najważniejsze osoby z branży motoryzacyjnej w Polsce.

Mariusz Aleksa ze Stargardu Szczecińskiego wygrał nagrodę główną w naszym plebiscycie i odebrał kluczyki do Seata Ibizy z rąk Tomasza Grzyba, dyrektora zarządzającego Iberia Motor Company. Rok wcześniej w plebiscycie „Auto Świata” Ibiza zdobyła tytuł „Auta 1 w Polsce” – był to plebiscyt poprzednik Złotej Kierownicy.

W kategorii aut małych zwyciężył VW Polo. Najlepszym kompaktem okazał się Opel Astra IV. W klasach średniej i wyższej wygrało Audi A5 Sportback. Najlepszym autem luksusowym okazało się Porsche Panamera. Aston Martin One-77 triumfował w klasie aut sportowych. Za najlepszego vana uznano Toyotę Verso. Zielona Kierownica w 2009 roku przypadła Hondzie za model Insight.

Zwycięzcy 1 edycji
Złotej Kierownicy

 • Auta małe
  Volkswagen Polo

  Volkswagen Polo

 • Auta kompaktowe
  Opel Astra IV

  Opel Astra IV

 • Klasa średnia i wyższa
  Audi A5 Sportback

  Audi A5 Sportback

 • Auta luksusowe
  Porsche Panamera

  Porsche Panamera

 • Auta sportowe
  Aston Martin One 77

  Aston Martin One 77

 • Zielona kierownica
  Honda Insight

  Honda Insight

zwiń